متخصصان جهانی تدوین چند استاندارد نانو را به ایران سپردند

در بیست‌وششمین اجلاس کمیته جهانی فناوری «نانو ایزو» متخصصان کشور ما هم حضور داشتند و پیشنهاد خود را برای تدوین استاندارد ماسک‌های نانویی ارائه دادند. بعد از رای‌گیری اعضای ایزو، مصوب شد پیشنهاد ایران به مرحله بعد فرآیند تدوین استاندارد ارسال شود.

به گزارش ندای تفرش به نقل از ستاد توسعه فناوری‌های نانو و میکرو، بیست وششمین اجلاسیه کمیته فناوری نانو ایزو با حضور متخصصانی از کشورهای ایران، استرالیا، اتریش، برزیل، کانادا، جمهوری چک، فرانسه، آلمان، ژاپن، ایالات متحده، کره جنوبی، مالزی، سنگاپور، سوئد، انگلستان و چین به صورت حضوری و مجازی برگزار شد. 

این اجلاسیه بر روی تعیین اولویت‌ها، حل چالش‌ها و پیشبرد پروژه‌های استانداردهای بین المللی تمرکز داشت. طی این اجلاسیه متخصصین داخلی به صورت مجازی در نشست های کارگروه های تخصصی این کمیته حضور فعال داشتند و سه استاندارد بین المللی در دست تدوین با مسئولیت جمهوری اسلامی ایران نیز در این اجلاس مورد بحث وبررسی اعضای ایزو قرار گرفت.

استاندارد با موضوع ماسک های نانویی یکی از استانداردهای در دست تدوین با مسئولیت ایران است که در این اجلاسیه ارائه شد و بعد از رای گیری اعضای ایزو، مصوب شد که  به مرحله بعدی فرایند تدوین استاندارد ارسال شود. پیشنهاد استاندارد دیگر با مسئولیت ایران با موضوع نانوامولسیون ارائه شده و پس از پاسخ دهی مسئول پروژه به  نظرات متخصصان و اعضای ایزو، وارد مرحله بعدی از مراحل تدوین شد. همچنین استاندارد قبلی پیشنهادی ایران با موضوع تعیین ویژگی های نانوکلی که قبلا در این کمیته تدوین و منتشر شده بود، پس از اجماع اعضا، مورد تایید مجدد قرار گرفت. 

علاوه بر این، متخصصان داخلی کشورمان در بررسی استانداردهای در حال تدوین که توسط سایر کشورها پیشنهاد شده بود، مانند استانداردهای گرافن و مواد دوبعدی، نانوکودها، نانوحسگرها، برچسب‌گذاری محصولات نانو، طی جلسات داخلی برگزار شده، نظرات و پیشنهادات خود را به سازمان ایزو ارسال کرده بودند. گفتنی است، تاکنون ۱۰۶ استاندارد در بخش های مختلف نانو در ایزو منتشر شده است که کشورمان با پیشنهاد ۱۲ استاندارد، در جایگاه چهارم فعال‌ترین اعضای ایزو قرار دارد.

تدوین استانداردهای بین المللی معمولا ۲ تا ۳ سال زمان می‌برد. اساس تدوین استانداردهای بین‌المللی در سازمان ایزو، اجماع جهانی توسط کشورهای عضو است. کشورهای عضو کمیته‌های فنی در مراحل مختلف تدوین استاندارد نظرات تخصصی مختلفی را برای تکمیل و توسعه استاندارد ارائه می‌کنند. در کمیته فنی استانداردهای فناوری نانو سازمان ایزو، ۳۹ کشور به عنوان عضو اصلی و ۱۸ کشور به عنوان عضو ناظر وجود دارد.

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 1 =