چرا امام رضا علیه السلام را عالم آل محمد خوانده‌اند؟

حجت الاسلام ارجناوندی گفت: هیچ جلسه ای تشکیل نمی‌شد مگر اینکه امام رضا علیه السلام آن گروه را مجاب می‌کرد و جواب سوالات آنان را می‌داد.

حجت الاسلام موسی ارجناوندی معاون تهذیب حوزه علمیه امام صادق علیه السلام تفرش در گفتگو با خبرنگار مذهبی ندای تفرش ضمن تسلیت شهادت امام رضا علیه السلام، به لقب عالم آل محمد برای امام رضا علیه السلام اشاره کرد و گفت: بر اساس کتاب انسان ۲۵۰ ساله مقام معظم رهبری هر یک از امامان شیعه شرایط و مواضع خاصی داشته اند؛ تمامی امامان علیها سلام عالم بوده اند و فقط مختص به امام رضا علیه السلام نیست چراکه همگی آنان کُلُّهُم نورٌ واحدٌ بودند.

 حجت الاسلام ارجناوندی یکی از دلایل لقب عالم آل محمد برای امام رضا علیه السلام را حدیث امام کاظم علیه السلام معرفی و اظهار کرد: ایشان به فرزندان خود فرمودند:《برادر شما عالم آل محمد است، مسائل خود را از وی بپرسید و مطالب او را نگه داری کنید که من از پدرم شنیدم که عالم آل محمد از صلب توست.》

معاون حوزه علمیه ادامه داد: بخش مهمی از این حدیث به جهت مشخص شدن امام بعد از امام کاظم علیه السلام است؛ چراکه عده‌ای بعد از امام کاظم یا واقفی شدند یا امامت را به انحراف کشیدند.

وی دلیل دیگر دادن لقب عالم آل محمد به امام رضا علیه السلام را هم‌عصر شدن با خلافت مأمون دانست و بیان کرد: در میان خلفای عباسی مأمون به عنوان شخصی دانشمند و علم دوست شناخته می‌شد؛ پس با زیرکی می‌خواست با ولیعهد کردن امام رضا علیه السلام وجهه‌ای برای خود بتراشد.

حجت الاسلام ارجناوندی به جلسات مأمون که با هدف تخریب وجه و اعتبار امام در میان مردم خصوصاً شیعیان اشاره و تصریح کرد: مأمون اهل علم بود پس جلسات و مناظرات علمی را از روی حسادت، با افراد و مذاهب مختلف تشکیل می‌داد و امام رضا علیه السلام با بعضی از اقوام با زبان خودشان، با بعضی از ادیان با توجه مشترکات دینی که داشتند مناظره می‌کردند.

معاون حوزه علمیه مناظره امام علیه السلام با جاثَلیق که عالم مسیحی بود را نمونه ای از این مذاکره دانست و گفت: در این مناظره امام علیه السلام از انجیل برای اثبات حقانیت پیامبر اسلام دلیل آورد و شبهات را برطرف ‌کردند.

وی خاطرنشان کرد: هیچ جلسه ای تشکیل نمی‌شد مگر اینکه امام رضا علیه السلام آن گروه را مجاب می‌کرد و جواب سوالات آنان را می‌داد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + 5 =