آخرین خبرها از مرزهای خوزستان ۴ روز مانده به اربعین

هر چه به برگزاری آیین بزرگ اربعین حسینی در کربلا نزدیکتر می‌شود رفت و آمد عاشقان حضرت سیدالشهدا(ع) از پایانه مرزی شلمچه در شهرستان خرمشهر و پایانه مرزی چذابه در شهرستان دشت آزادگان بیشتر می‌شود.

به گزارش ندای تفرش به نقل از خبرگزاری فارس از اهواز، کمتر از چهار روز دیگر به برگزاری همایش بین‌المللی اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) با حضور میلیونی آزادمردان جهان و ارادتمندان آن امام عالی‌مقام در کربلای معلا باقی مانده است.

هر چه به برگزاری آیین بزرگ اربعین حسینی در کربلا نزدیکتر می‌شود رفت و آمد عاشقان حضرت سیدالشهدا(ع) از پایانه مرزی شلمچه در شهرستان خرمشهر و پایانه مرزی چذابه در شهرستان دشت آزادگان بیشتر می‌شود.

تردد بیش از ۹۰۰ هزار زائر اربعین از مرز شلمچه

بر اساس آمار ارائه شده، از ابتدای ماه صفر تا کنون ۷۲۱ هزار و ۳۱۲ زائر ایرانی از مرز شلمچه برای شرکت در پیاده روی اربعین حسینی وارد خاک عراق شدند.

محمد جولانژاد مدیرکل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان امشب در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از ابتدای ماه صفر تا کنون ۷۲۱ هزار و ۳۱۲ زائر ایرانی از مرز شلمچه برای شرکت در پیاده روی اربعین حسینی وارد خاک عراق شدند.

وی بیان کرد: همچنین در این مدت ۲۱۱ هزار و ۷۶۷ زائر پس از پایان زیارت خود از مرز شلمچه به کشور بازگشتند.

مدیرکل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان در ادامه گفت: با شروع پیاده روی اربعین حسینی ۴۰ هزار و ۸۶ زائر اتباع خارجی با عبور از گذرگاه بین المللی شلمچه عازم کربلا شدند.

جولانژاد عنوان کرد: ۱۳ هزار و ۸۳۴ زائر اتباع خارجی که از مرز شلمچه وارد خاک عراق شده بودند از این مرز به ایران بازگشتند.

امدادرسانی به بیش از ۱۳۰ هزار زائر در پایانه‌های مرزی

تا کنون بیش از ۱۳۰ هزار زائر به مراکز درمانی مستقر در پایانه های مرزی مراجعه و از خدمات درمانی و فوریت‌های پزشکی استفاده کردند.

در همین ارتباط جعفر میعادفر رئیس اورژانس کشور در پس از بازدید از مرز شلمچه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: عملیات خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی از ۲۷ مردادماه شروع شد و کمیته بهداشت و درمان نهایت ظرفیت خود را در خدمت‌رسانی به زائران حسینی به کار گرفته است.

وی ضمن اشاره به استقرار نیروهای بهداشتی و درمانی در پایانه‌های مرزی ادامه داد: تیم های درمانی و فوریت‌های پزشکی در جای جای این مرزها حضور فعال دارند و تا کنون به بیش از ۱۳۰ هزار زائر، خدمات بهداشتی و درمانی ارائه کردند.

رئیس کمیته بهداشت و درمان اربعین خاطرنشان کرد: علیرغم چالش‌هایی که در خصوص گرمازدگی زائران پیش‌بینی می‌کردیم، خوشبختانه با ایجاد زیرساخت‌های درمانی در پایانه‌های مرزی توانستیم این معضل را کنترل کنیم.

وی با بیان اینکه موج برگشت زائران از کربلای معلی آغاز شده، افزود: امیدواریم در یک هفته باقی مانده شاهد رعایت و مراقبت هرچه بیشتر زائران اربعین باشیم.

میعادفر افزود: با افزایش موج برگشت کار ما سخت‌تر خواهد شد و در این رابطه توان عملیاتی خود را برای خدمت‌رسانی به زائران افزایش خواهیم داد.

پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه در چذابه

دبیر پنجمین سوگواره ملی تئاترمیدانی و تعزیه اربعین حسینی از آغاز پنجمین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی وشروع اجرای‌های نمایشی هنرمندان این سوگواره در چذابه خبر داد.

سفر ۵۰۰ زائر پاکستانی از طریق فرودگاه اهواز

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان‌ گفت: ۵۰۰ زائر حسینی پاکستانی از طریق فرودگاه بین المللی شهید سلیمانی اهواز وارد استان شدند.

مجتبی کلانتریان مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان‌ در گفت و گو با خبرنگاران اظهار کرد: مرز چذابه در مراسم اربعین حسینی امسال برای عبور زائران خارجی غیرمقیم ایران در نظر گرفته شده و این زائران نیز از مرز چذابه برای زیارت عتبات عالیات در کشور عراق اعزام می‌شوند.

وی گفت: این تعداد زائر پاکستانی در قالب ۲ پرواز وارد فرودگاه بین المللی شهید قاسم سلیمانی اهواز شده ‌اند.

مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی خوزستان‌ ادامه داد: طی هماهنگی با استانداری خوزستان، وسیله نقلیه برای انتقال این زائران به مرز چذابه تهیه شده است.

کلانتریان عنوان کرد: تلاش شده تا شرایط برای سفر زائران خارجی به خوزستان و حضور در مراسم بزرگ اربعین حسینی تسهیل شود.

ارائه خدمات درمانی شبانه روزی در درمانگاه چذابه

به منظور رفاه حال زائران اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به صورت شبانه روزی خدمات درمانی در درمانگاه مرزی پایانه چذابه به زوار ارائه می‌شود.

با توجه به کثرت بالای زائران اربعین در یادمان دهلاویه و به‌منظور بررسی آخرین وضعیت بهداشتی و درمانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، معاونت‌های درمان، توسعه، دارو و غذا و رئیس اورژانس پیش بیمارستانی و جمعی از مدیران دانشگاه با حضور در یادمان دهلاویه در حال انجام هماهنگی برای ارائه خدمات درمانی به زوار هستند.

کمبود شناور در بنادر خوزستان برای سفرهای دریایی

 مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی با اعلام کمبود شناورهای استاندارد در بنادر خوزستان برای جابه‌جایی زوار اربعین، اعلام ‌کرد: سرمایه‌گذاران در بخش تامین شناور برای سفرهای دریایی تسهیلات دریافت می‌کنند.

مهدی فرهمینی فراهانی در دیدار با مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر ضمن گفت‌وگو درباره حمل و نقل دریایی زوار اربعین حسینی، اظهار کرد: در بنادر استان خوزستان در حوزه سفرهایی دریایی با کمبود شناورهای استاندارد و قابل استفاده مواجه هستیم و این برای همه ما تبدیل به دغدغه شده است تا به نوعی حل و رفع شود.

وی در ادامه گفت: این سازمان برای حل مساله یاد شده، تسهیلات بسیار مناسب و با سود صفر درصد را به سرمایه‌گذاران بخش خصوصی که درصدد وارد شدن به میدان تامین شناور برای سفرهای دریایی هستند، اختصاص داده است.

مدیرکل امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی تصریح کرد: در بنادر کشور از جمله خرمشهر پایانه‌های مسافری مناسبی وجود دارد که باید از آنها به خوبی استفاده شود تا مایه توسعه و سودآوری شود و این امر فقط به دست بخش خصوصی مهیا می‌شود.

فرهمینی فراهانی خاطرنشان کرد: سازمان بنادر و دریانوردی تسهیلات بسیار مناسب و با سود صفر درصد را به سرمایه‌گذاران و بخش خصوصی که درصدد وارد شدن به میدان تامین شناور برای سفرهای دریایی هستند، اختصاص داده است.

بندر خرمشهر آماده برقراری سفر دریایی

در این دیدار مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر نیز اظهار کرد: برای برقراری تردد دریایی به بصره از طریق بندر خرمشهر، اقدامات و مذاکراتی خوبی با طرف عراقی انجام گرفته است.

علی عسکری در ادامه بیان کرد: یکی از مسائل مهم در برقراری خط دریایی، وجود شناور یا کشتی کاملا تجهیز و استاندارد است که در برخی موارد علت عدم نبود تردد دریایی به نبود این عامل ارتباط دارد.

مدیرکل بندر و دریانوردی خرمشهر تصریح کرد: اکنون مراحل نهایی برای زمینه‌سازی خط دریایی به بندر بصره از طریق بندر خرمشهر در حال انجام است.

اعزام نخستین کاروان قرارگاه رسانه‌ای اربعین به چذابه

 مسئول بسیج رسانه استان خوزستان از اعزام جمعی از اصحاب رسانه در قالب سفیران حسینی(ع) با هدف پوشش خبری و مستند سازی جلوه های زیبای اربعین خبر داد.

سجاد بهمئی با بیان اینکه اربعین یک حرکت تمدن ساز است اظهار کرد: اربعین مقدمه‌ای برای ترویج تمدن نوین اسلامی است و نیاز است تمام جوانب آن پوشش داده شود.

 وی افزود: قرارگاه رسانه‌ای سازمان بسیج رسانه خوزستان با تمام ظرفیت‌های موجود در جهت پوشش این حرکت بزرگ اقدام می‌کند.

مسئول بسیج رسانه خوزستان گفت: قرارگاه رسانه‌ای اربعین متشکل از مدیران، مسوولان و خبرنگاران و عکاسان بسیجی رسانه است که در قالب سفیران حسینی در دو مرز شلمچه و چذابه اعزام و اقدام به پوشش خبری می‌کند.

خدمات رایگان ریل باس در مسیر خرمشهر به شلمچه

سرپرست اداره کل راه آهن جنوب شرق گفت: تعدادی ریل باس در مسیر خرمشهر به شلمچه قرار داده شده تا به صورت شبانه روزی زوار به صورت رایگان به شلمچه عزیمت کنند.

حمید بهادری سرپرست اداره کل راه آهن جنوب شرق اظهار کرد: یک قطار فوق العاده زائران پاکستانی با ظرفیت بیش از ۲۰۰ نفر را، از ایستگاه راه آهن زاهدان به مقصد ایستگاه شهید حاج قاسم سلیمانی کرمان اعزام شد.

وی بیان کرد: زائران پاکستانی توسط این قطار به مقصد ایستگاه کرمان اعزام و طبق برنامه ریزی صورت گرفته توسط اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری سیستان و بلوچستان توسط ناوگان جاده ای به مرزهای غربی اعزام خواهند شد.

سرپرست اداره کل راه آهن جنوب شرق افزود: راه آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای رفاه حال زائران ابا عبدالله الحسین(ع) تعدادی ریل باس در مسیر خرمشهر به شلمچه قرار داده تا به صورت شبانه روزی زوار محترم به صورت رایگان به شلمچه عزیمت کنند.

وی افزود: به صورت روزانه ظرفیت قطارهای مسیر قم به سمت خرمشهر افزایش یافته، بنابراین زائران می‌توانند به صورت ترکیبی با قطار زاهدان _ تهران به قم و به سمت خرمشهر سفر کنند.

بهادری اضافه کرد: چندی پیش هم یک رام قطار زائران اربعین از مبدأ زاهدان با حدود ۴۵۰ نفر مسافر به مقصد خرمشهر اعزام شد.

آغاز عملیات اجرایی راه آهن شلمچه – بصره

امروز در مراسمی با حضور معاون اول رئیس‌جمهور ایران و نخست وزیر عراق در نقطه صفر مرزی عملیات اجرایی ۳۲ کیلومتر راه آهن شلمچه تا بصره آغاز می شود.

معاون اول رئیس‌ جمهور جهت شرکت در مراسم آغاز به‌کار عملیات اجرایی راه آهن شلمچه بصره با حضور محمد شیاع السودانی نخست وزیر عراق و همچنین بازدید از پایانه های مرزی عازم استان خوزستان شد.

محمد مخبر پیش از عزیمت به این سفر یکروزه، پروژه راه آهن شلمچه بصره را یک طرح راهبردی برای ایران و عراق و تحول در منطقه غرب آسیا خواند که علاوه بر اتصال راه آهن دو کشور می تواند تکمیل کننده مسیرهای بین المللی حمل و نقل نیز باشد.

وی اظهار کرد: در راستای سیاست تقویت روابط با همسایگان و پس از دو سال پیگیری مداوم این مسیر مهم با همراهی دو کشور حداکثر تا دو سال آینده به سرانجام می رسد و امیدواریم بتواند برای هر دو کشور ایران و عراق و همچنین کشورهای منطقه منشا خیر و برکت باشد.

معاون اول رئیس‌ جمهور اتصال خطوط ریلی ایران به عراق و امتداد آن تا دریای مدیترانه پس از چند دهه را اتفاقی مبارک دانست و افزود: با تکمیل راه آهن شلمچه به بصره علاوه بر جهش فوق العاده در تبادلات تجاری و بازرگانی دو کشور، سایر کشورهایی که در شرق جهان قرار دارند، می توانند از خطوط ریلی ایران به نیمه غربی و کشورهای حوزه مدیترانه دسترسی پیدا کنند. همچنین امیدواریم این خط پس از راه اندازی در تسهیل مسافرت بین ایران و عراق خصوصا در شهرهای زیارتی نجف و کربلا نقش ویژه ای داشته باشد.

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 7 =