اعلام برنامه های بزرگداشت یوم الله ۱۲ فروردین

معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: روز بزرگ یوم‌الله ۱۲ فروردین به‌عنوان یک روز تاریخی و تاریخ‌ساز باید محور توجه ملت بزرگ ایران و جامعه جهانی قرار گیرد و از رهگذر این توجه، ارزش‌های نظام اسلامی تبیین و تحلیل شود.

به گزارش ندای تفرش به نقل از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، نشست خبری بزرگداشت یوم الله ۱۲ فروردین، روز جمهوری اسلامی ایران روز (چهارشنبه ۹ فروردین ۱۴۰۲ )‌ با حضور حجت الاسلام والمسلمین محمد مهدی عرب انصاری معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عرب انصاری،  ۱۲ فروردین را یکی از مصادیق مهم یوم‌الله عنوان کرد و اظهار کرد: یوم‌الله عنوانی است که در آموزه‌های الهی قرآن مجید یادآوری آن مورد توجه و تأکید قرار گرفته است. همه روزها روز خداست، اما یوم‌الله در میان روزهای خدا روزی با جلوه متفاوت و برجستگی ملموس و مشهود است. روزی که با ویژگی‌های منحصر به فرد از روزهای دیگر متمایز می‌گردد.

معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی گفت: وجه تمایز یوم‌الله دوازدهم فروردین ۱۳۵۷، تأسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی با رأی بی‌نظیر ملت انقلابی ایران و آرای ۹۸/۲ درصد به جمهوری اسلامی است. تأسیسی مبارک که طومار نظام‌ مزدور و وابسته سلطنتی را در هم پیچید و هویتی جدید مبتنی بر ارزش‌های الهی رقم زد و پویایی و کارآمدی اسلام ناب را برای تأسیس یک نظام مردم‌سالار واقعی به اثبات نشست.

عرب انصاری با بیان اینکه ملت بزرگ ایران، ملت کارهای بزرگ است، افزود: آنچه این توصیف و تأیید را در این دوران عینیت بخشیده و به باور نزدیک می‌سازد، انقلاب کبیر اسلامی و با فاصله‌ای کوتاه تأسیس نظام مردم‌سالار دینی یعنی جمهوری اسلامی ایران و بالندگی و اقتدار و درون‌زایی قدرت و عزت در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی و تأسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی است.

وی با اشاره به برکات استقرار نظام مقدس جمهوری اسلامی، گفت: همه اذعان دارند که نظام پیشین کشور ایران یک حکومت دیکتاتور و به تمام معنا وابسته و فاسد بود. امروز در سایه نظام جمهوری اسلامی ملت بزرگ ایران واجد یک نظام الهی و مستقل و قدرتمند و پرچمدار آزادگی و حریت و عزت و عظمت در جهان است.   

 معاون حقوقی، امور مجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، خاطرنشان کرد: اگر امروز نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و ملت بزرگ آن، محور توجه جهانیان قرار گرفته و دارای جایگاهی رفیع در معادلات جهانی است، سرآغاز این عزت و عظمت حماسه تاریخی ملت ایران در رفراندوم نظام و رأی ۹۸/۲ درصدی به جمهوری اسلامی بوده است.

عرب انصاری با اشاره به اینکه ابهت قدرت‌های فاسد و جنایتکار در جهان شکسته شده است و این از دستاوردهای بزرگ تأسیس نظام جمهوری اسلامی است، گفت: امروز همگان و به‌خصوص اندیشمندان غربی و شرقی، غیرمسلمان و مسلمان بر این عقیده استوارند که تأثیرات انقلاب اسلامی جهان را در نوردیده و برکات تأسیس نظام مقدس جمهوری اسلامی از مرزهای کشور فراتر رفته، جهان اسلام را متأثر ساخته و روند جهان بشری را دگرگون کرده است.

وی استقرار جمهوری اسلامی و نظام مردم‌سالار دینی را آغازی بر خاتمه‌ جولان لیبرال دموکراسی غربی برشمرد و افزود: نظام جمهوری اسلامی دارای ظرفیت بزرگ الهام‌بخشی به جهان به‌خصوص جهان اسلام بوده و می‌باشد و کارآمدی نظام مقدس جمهوری اسلامی مهم‌ترین عامل توجه افزون‌تر به این ظرفیت بی‌نظیر است و دشمنی‌های جهان‌سلطه نیز برای لطمه به این کارآمدی سامان می‌یابد و آنچه عاید دشمنان این نظام شده است شکست‌های پی‌درپی در برابر ظرفیت عظیم نظری و کارآمدی عملی این نظام است که حاصل هدایت‌های الهی حضرت امام خمینی رحمت‌الله‌علیه و جانشین شایسته‌اش حضرت امام خامنه‌ای (مدظله‌العالی) و ایستادگی ملت بزرگ ایران بر آرمان‌های الهی و انسانی خویش است.

عرب انصاری افزود: روز بزرگ یوم‌الله ۱۲ فروردین به‌عنوان یک روز تاریخی و تاریخ‌ساز بایستی محور توجه ملت بزرگ ایران و جامعه جهانی قرار گیرد و از رهگذر این توجه، ارزش‌های نظام اسلامی تبیین و تحلیل گردد.

معاون حقوقی، امورمجلس و هماهنگی استان‌های شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با اشاره به اینکه روز دوازدهم فروردین از روزهای مظلوم در تاریخ است، گفت: شرایط ایام وقوع این روز تاریخی با تعطیلات و سفرهای نوروزی در کشور به‌گونه‌ای است که محدودیت‌هایی را در برگزاری شایسته این روز و به تبع آن توجه متناسب به دستاوردهای این روز بزرگ را به‌وجود آورده است؛ لیکن امسال این ایام با ماه مبارک رمضان، ماه بهار قرآن مصادف بوده و بهترین فرصت برای انس هرچه بیشتر با معارف قرآنی است و باید از این فرصت کم نظیر برای بیان ریشه‌های قرآنی حکومت اسلامی و مبانی جمهوری اسلامی ایران استفاده کرد و شایسته است تا به نحو مناسب گرامی داشته شود.

وی در ادامه به اهم برنامه‌های بزرگداشت یوم الله ۱۲ فروردین در سراسر کشور اشاره کرد و اظهار داشت: شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی با تشکیل جلسات متعدد با دستگاه‌ها و نهادها در تهران و تمامی مراکز استان‌های کشور، برنامه‌هایی را برای بزرگداشت این روز تدارک دیده است که اهم آن‌ها به شرح زیر است:

۱- روز جمعه ۱۱ فروردین ماه با محوریت پایگاه‌های نماز جمعه و حضور مردم و نمازگزاران محترم  در تهران و ۹۰۰ شهر کشور برنامه هایی پیش بینی و اجرایی می‌شود که از جمله می‌توان به دعوت از کارشناسان و تحلیلگران به عنوان سخنران پیش از خطبه‌ها و ائمه محترم جمعه به تبیین موضوع و قرائت بیانیه ۱۲ فروردین و برپایی ایستگاه‌های فرهنگی و هنری و فضاسازی پیرامونی محیط نماز جمعه با محوریت پرچم ایران به مناسبت یوم الله ۱۲ فروردین اشاره کرد.

۲-با توجه به حضور پررنگ‌تر مردم در ایام ماه مبارک رمضان در مساجد و اماکن مذهبی، و بقاع متبرکه ، استفاده از ظرفیت مساجد برای بزرگداشت مراسم یوم الله ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی  که تقارن با وفات ام المومنین حضرت خدیجه سلام الله علیها، داشته و ضمن تکریم ایشان،  این روز در مساجد سراسر کشور گرامی داشته خواهد شد. در تهران در ۲۲ مسجد محوری و در مساجد محوری استان ها، مراسم به شکل ویژه‌تری برگزار می شود.

۳-مراسم اهتزاز بزرگترین پرچم جمهوری اسلامی در تپه‌های عباس‌آباد روز شنبه ۱۴۰۲/۱/۱۲ از ساعت ۱۶الی ۱۸ با حضور وزیر محترم امور خارجه، سفرا و شهردار محترم تهران.

۴-مراسم بزرگداشت روز جمهوری اسلامی ایران در هفت بوستان متخب تهران (ولایت، نهج البلاغه، ملت، میدان آزادی، آزادگان، پلیس و لاله) بعد از نماز مغرب و عشاء با محوریت اهتزاز پرچم جمهوری اسلامی و پخش سرود جمهوری اسلامی و اجرای مراسم نور افشانی.

۵-برگزاری مراسم یوم الله ۱۲ فروردین در برج میلاد تهران از ساعت ۱۸الی ۲ بامداد روز ۱۳ فروردین.

۶-برگزاری مراسم یوم الله ۱۲ فروردین در مصلی  امام خمینی رحمت الله علیه تهران به صورت مشترک همزمان با افتتاح نمایشگاه قرآن .

۷-با توجه به اهمیت تزئینات و فضاسازی شهری در ایام الله ۱۲ فروردین و توجه جدی به نصب پرچم ایران در مراکز عمومی و پرتردد، تبلیغات محیطی با محوریت پرچم جمهوری اسلامی در یوم الله دوازدهم فروردین با محوریت شهرداری تهران و شهرداری‌های مراکز استان ها و شهرهای کشور و در میادین اصلی برافراشته خواهد شد.

۸-راه اندازی پویش‌های مختلف در فضای مجازی با عنوان جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم‌تر و نه یک کلمه زیادتر، من جمهوری اسلامی را دوست دارم و … در دستور کار قرار دارد.

۹-با تلاش نوجوانان و جوانان عزیز دهه هشتادی پوسترهای تبلیغی، استوری و کلیپ با محوریت ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی طراحی و تولید و در ایام منتهی به روز جمهوری اسلامی در فضای مجازی منتشر خواهد شد.

۱۰-برگزاری جشنواره بادبادک‌های منقش به پرچم ایران و دیدار با خانواده‌های شهدا به مناسبت ۱۲ فروردین از دیگر برنامه‌های این ایام است.

۱۱-اجرای ویژه برنامه‌های مرتبط با موضوع ۱۲ فروردین (روز جمهوری اسلامی) برای کودکان و نوجوانان توسط کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان در سطح  استان آذربایجان شرقی.

۱۲-اجرا و برگزاری مسابقات هنری ورزشی با عنوان «بی نظیرترین رفراندوم جهان» در استان البرز.

۱۳-برگزاری نشست‌های تبیینی در خصوص تحلیل حضور عزتمندانه و هوشمندانه زنان و دختران ایران‌زمین در رفراندوم ۵۸ و تحلیل واقعه اثرگذاری زنان و دختران در آینده نظام مقدس جمهوری اسلامی.

۱۴-اجرای برنامه‌های خیابانی در شهرستان سرعین برای مهمانان نوروزی توسط گروه‌های هنری استان اردبیل.

۱۵-برگزاری مراسم در حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در شب و روز ۱۲ فروردین و استفاده از سخنرانی و برنامه جزء خوانی قرآن کریم و توزیع پرچم جمهوری اسلامی در ایستگاه‌های نوروزی، مسیرهای پرتردد استان قم به خصوص اتوبان قم -تهران.

۱۶-چاپ بروشور در موضوع تبیین و روشنگری و توزیع در اماکن گردشگری و مساجد با موضوع ۱۲ فروردین.

۱۷-تهیه و اهدای بسته های معیشتی به مستمندان  در روز ۱۲ فروردین به دلیل تقارن با ماه مبارک رمضان.

۱۸-برگزاری ویژه برنامه دوازدهم فروردین روز جمهوری اسلامی و مسابقات و جشن‌های فرهنگی ویژه نوجوانان و جوانان دهه هشتادی و نودی در کنار ساحل خلیج فارس استان بوشهر.

۱۹-برگزاری دو مراسم محوری در (بقعه آقا سید جلال الدین اشرف در آستانه اشرفیه) و (بقعه آقا سید قاسم و آقا سید ابراهیم در آستارا) با دعوت از سخنران برجسته در ۱۱ و ۱۲ فروردین در سطح استان گیلان.

۲۰-راهپیمایی دوچرخه سواران و موتورسواران با نصب پرچم جمهوری اسلامی ایران در بلوار ساحلی خلیج‌فارس استان هرمزگان در روز یوم الله ۱۲ فروردین.

۲۱-برپایی ایستگاه‌های ویژه توزیع پرچم در مرکز تاریخی و باستانی شهرسوخته سیستان و بیت مقام معظم رهبری در دوران تبعید قبل از انقلاب در ایرانشهر سیستان و بلوچستان.

۲۲-برگزاری نماز شکر در روز دوازدهم فروردین، در بقاء متبرکه و بصورت ویژه در امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون(س)  شهرکرد – امامزاده حمزه علی – امامزاده سید محمد بارده –  امامزاده سیدبهاءالدین استان چهارمحال و بختیاری.

۲۳-برگزاری ویژه برنامه‌هایی در حرم مطهر رضوی ویژه زائران عرب زبان و غیر ایرانی در رواق دارالحجه حرم مطهر رضوی استان خراسان رضوی در روز ۱۲ فروردین.

۲۴-برگزاری مراسم ویژه با حضور هنرمندان ارزشی همراه با برنامه‌های مفرح و متنوع در آرامگاه باباطاهر و آرامگاه بوعلی و سایر گردشگاه‌های استان همدان و دیگر استان های کشور

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + ده =