عزاداری شب تاسوعای در تفرش/ فیلم

بخش هایی از عزادری مردم تفرش در شب تاسوعای حسینی؛

به گزارش ندای تفرش؛ تاسوعا، نهمین روز محرم و یکی از روزهای سوگواری شیعیان که مرتبط با واقعه کربلا در سال ۶۱ قمری است. در نهم محرم ۶۱ق، شمر بن ذی الجوشن با نامه‌ای از طرف عبیدالله بن زیاد، وارد کربلا شد. در آن نامه از عمر بن سعد خواسته شده بود یا در برخورد با امام حسین علیه السلام جدیت به خرج دهد یا فرماندهی لشکر را به شمر واگذار کند. عمر سعد از واگذاری فرماندهی به شمر خودداری کرد و آماده جنگ با امام حسین علیه السلام شد. با هجوم لشکریان در عصر این روز، امام حسین علیه السلام با فرستادن برادرش عباس بن علی علیه السلام، از آنها مهلت طلبید تا شب را با نماز و تلاوت قرآن به صبح برسانند.

همچنین در این روز شمر امان‌نامه‌ای برای حضرت عباس و دیگر فرزندان ام البنین فرستاد؛ اما آنان نپذیرفت. شیعیان، تاسوعا را روز عباس علیه السلام به شمار می‌آورند و آن را مانند روز عاشورا گرامی داشته، به ذکر فضائل و سوگواری در آن می‌پردازند. این روز در ایران در کنار روز عاشورا تعطیل رسمی است.

مردم عزاداران تفرش نیز همانند سراسر کشور شب و روز تاسوعا را گرامی داشته و به عزاداری می پردازند قسمت هایی از تاسوعای حسینی در شهرستان تفرش را ادامه ببینید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =