اطاعت از صاحبان ولایت

حجت السلام اجرایی با اشاره به آیه 59 سوره نساء، آن را تایید کننده مسئله ولایت فقیه عنوان و بیان کرد: ریشه اعتقادی و سابقه تاریخی اصل ولایت فقیه مبتنی بر منابع اصلی و ارکان فقه شیعه و حتی اهل سنت است.

حجت الاسلام محمدحسین اجرایی امام جمعه تفرش در گفتگو با خبرنگار اجتماعی ندای تفرش با بیان این مطلب که دهه امامت و ولایت و به صورت ویژه عید غدیر خم در تقویم تشیع جایگاه مهمی دارد، گفت: بیعت با مقام ولایت و امیرالمومنین علیه السلام یکی از وظایفی است که بر دوش افراد قرار دارد.

حجت الاسلام اجرایی، یکی از مسیرهای بیعت با امیرالمومنین را بیعت با انقلاب و مسیر امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب برشمرد و اظهار کرد: کمک برای ادامه و استمرار مسیر انقلاب اسلامی که بر پایه اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه و امتداد راه امیرالمومنین علیه السلام بناشده، امری مهم است.

امام جمعه تفرش با اشاره به آیه ۵۹ سوره نسا (أَطِیعُوا اللهَ وَأَطِیعُوا الرَّسُولَ وَأُولِی الأَمْرِ مِنْکمْ)، آن را تایید کننده مسئله ولایت فقیه عنوان و بیان کرد: ریشه اعتقادی و سابقه تاریخی اصل ولایت فقیه مبتنی بر منابع اصلی و ارکان فقه شیعه و حتی اهل سنت است؛ آنها اختلافی در اصل بحث ولایت فقیه با یکدیگر ندارند. با توجه به این آیه اطاعت از صاحبان ولایت به عنوان اطاعت کامل از خدای متعال مطرح می‌شود. منظور اولی الامر در تفسیر سیاسی تشیع همان اهل بیت علیه السلام هست.

وی ادامه داد: اهل بیت علیها السلام از امیرالمومنین علی آغاز و تا امام عصر(عج) ادامه پیدا می کند؛ که در زمان غیبت صغری نائبان امام عصر(عج) به عنوان افرادی بودند که استمرار اهل بیت علیه السلام در جامعه را انجام می دادند و بعد از اتمام غیبت صغری و رسیدن غیبت کبری، ولایت فقیه و فقیه جامع الشرایط این نیابت را به عنوان نائب عام امام عصر(عج) انجام می‌دهند.

حجت الاسلام اجرایی عنوان کرد: افرادی که فقه سیاسی قرآن، اهل بیت علیه السلام و سیره علمای مشهور را دارند و در این عرصه فعالیت می کنند، معتقدند که ولایت فقیه یک اصل مورد رضایت و قبول قاطبه فقهای شیعه و سنی است؛ که در جزئیات اختلاف است ولی در کلیات همه یکی است.

امام جمعه تفرش تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در یکی از سخنرانی هایشان فرمودند: ((هرکس که امروز با انقلاب و امام خمینی(ره) و راه امام راحل بیعت کند به معنای بیعت با پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم است)) بنابراین مسلمانان، افراد انقلابی، مومنین و کسانی که ادعای مسیر اهل بیت علیهم السلام را دارند؛ قدر این نظام اسلامی را بدانند.

وی خاطرنشان کرد: ولایت فقیه در عصر غیبت کبری، احکام حکومتی قرآن، اسلام و پیامبر را ترویج و تبیین می نماید.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − دو =