گل آرایی حرم امام رضا (ع) با ۵۰۰ هزار شاخه و بوته گل اهدایی

در آستانه میلاد حضرت رضا(ع)، گل آرایی حرم امام رضا (ع) با بیش از 500 هزار شاخه و بوته گل اهدایی ناذران و تولیدکنندگان گل و گیاه کشور انجام شد.

به گزارش ندای تفرش به نقل از آستان نیوز، گل آرایی حرم امام رضا (ع) ویژه دهه کرامت که از ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ شروع شده بود، با حضور و مشارکت گروه‌های گل‌آرایی افتخاری در آستانه میلاد باسعادت امام رئوف(ع) به اوج خود رسیده است چنان‌که از حدود ۴۰۰ هزار شاخه گل بریده و نزدیک به ۱۵۰ هزار بوته گل برای گل‌آرایی این حریم آسمانی استفاده شده است. 

این گل‌های تازه با مشارکت گروه‌ گل‌آرایی «اعتاب مقدسه» و گروه خادمیاران گل‌آرایی «رامسر» و همچنین شهرداری مشهد تهیه شده است به طور مثال، ناذران و تولیدکنندگان گل و گیاه از شهرهای محلات، اصفهان، رامسر، تنکابن و… در این امر همکاری داشتند. 

اطلسی، جعفری، شمشاد طلایی، کالانکوآ، داودی، رز، ارکیده، مریم و لیلیوم، برخی از انواع بوته و شاخه گل‌های مورد استفاده در گل آرایی حرم امام رضا (ع) در  دهه کرامت است. 

جلوه‌گری بوته گل‌ها در تونل گل و نور

با بهره‌گیری از گل‌های بوته‌ای بیش از ۲۰ مجموعه گل در اقصی نقاط حرم ملائک پاسبان رضوی همچون ورودی‌ها، آبنماها، جایگاه مراسم‌ها و… ایجاد شده و بر زیبایی معماری این حریم قدسی افزوده است. 
حدود ۱۰ هزار بوته گل رنگارنگ نیز در تونل گل و نور در مقابل باغ رضوان به زیبایی چیدمان شده و حال و هوای این بخش از حرم مطهر را دوچندان کرده است. 

در آستانه ولادت حضرت ثامن الحجج(ع)، ۳۰ جایگاه در گوشه و کنار بارگاه ملکوتی رضوی همچون رواق‌های امام خمینی(ره) و حضرت زهرا(س)، صحن‌های پیامبر اعظم(ص)، جمهوری و غدیر با شاخه گل‌های بریده آراسته شده است. 

همچنین می‌توان به گل‌آرایی روزانه گلدان‌های فوق ضریح مطهر، قسمت‌های فوقانی سقاخانه و پنجره فولاد صحن انقلاب، تالار ولایت، مسیرهای تشرف به روضه منوره، مهمانسراهای حضرت، دفاتر خدمت‌رسان در صحن‌های مرکزی، تمامی کفشداری‌های حرم مطهر و محل برگزاری مراسم صفه، اشاره کرد.

بازپیرایی گیاهان آپارتمانی مسیرهای تشرف به روضه منوره، گل‌آرایی نقاره‌خانه با استفاده از تاج گل‌ها، گل‌آرایی صحن‌های پیرامونی و رینگ طبرسی و طوسی با استفاده از درختچه‌های اهدایی از رامسر و نصب المان‌های گل القاب امام رضا(ع)، از دیگر اقدامات حوزه گل‌آرایی حرم مطهر است.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =