اعتراف تلخ دبیرکل کمیته ملی المپیک: کم‌تر از ۲۰ مدال طلا در بازی‌های آسیایی می‌آوریم!

دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: آنالیزهایی که در بحث کسب مدال طلا برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو کرده‌‍ایم، زیر ۲۰ طلاست.

به گزارش ندای تفرش به نقل از خبرنگار ورزشی خبرگزاری دانا؛ سیدمناف هاشمی، دبیرکل کمیته ملی المپیک پیرامون آخرین شرایط کاروان ایران برای حضور در بازی‌های آسیایی ۲۰۲۲ هانگژو اظهار داشت: اگر یک بررسی انجام بدهیم، می‌بینیم که جایگاه ما بعد از ۲۰۱۰ گوانگژو تا ۲۰۱۸ جاکارتا از چهارم به پنجم و سپس ششم رسید و اگر الان بخواهیم روی آن حساب کنیم، باید نگاه ششم یا هفتم را داشته باشیم. ما در ۲۰۱۰ با ۲۰ طلا چهارم شویم اما ۲۰۱۴ اینچئون با ۲۱ طلا پنجم شدیم و در جاکارتا با ۲۰ طلا یک رتبه هم عقب‌تر آمدیم و در رده ششم قرار گرفتیم. کشورهایی مثل قزاقستان، تایلند، هند، ازبکستان و چین تایپه بیکار ننشسته‌اند و تلاش می‌کنند تا خودشان را ارتقاء بدهند. این کار کاروان را سخت می‌کند. همه باید دست به دست هم دهیم تا مدال‌های بیشتری را در رنگ طلا بگیریم تا جایگاه ششم را حفظ کنیم. البته امیدمان این است که به سمت جایگاه پنجم برویم اما کار سخت است.

وی در ادامه بیان داشت: در آخرین جلسه ستاد عالی بازی‌ها، گزارشی را از جلساتی که با همه فدراسیون‌ها داشتیم، ارائه کردیم. برخی صحبت‌ها در جلسات آکادمی و مرکز نظارت بر تیم‌های ملی مغایرت داشت  و ما نمی‌توانیم به  قول‌هایی که برخی روسای فدراسیون‌ها دادند، نگاه ۱۰۰ درصدی داشته باشیم. از  الان تا دو ماه آینده در لیست رشته‌هایی که انتخاب کردیم اصلاحاتی انجام می‌دهیم. هدف ما مدال‌آوری است و طبیعی است که برخی رشته‌ها را حذف کنیم و یا تعدادش را کاهش دهیم. ما رشته‌ها را به سه دسته تقسیم بندی کردیم، دسته اول شامل رشته‌هایی است که مدال آوری آنها قطعی است. دسته دوم رشته‌های قطعی با ظرفیت نامشخص هستند که می‌دانیم مدال می آورند اما چند مدال و چه رنگی مشخص نیست. در مورد برخی از این رشته ها باید مجددا بررسی‌هایی صورت بگیرد. دسته سوم هم رشته‌هایی هستند که شانس مدال ندارند اما روند خوبی داشته‌اند و به ویژه در ورزش بانوان می‌توانند بین عناوین چهارم تا ششم باشند.

هاشمی درباره حساب کردن روی مدال فوتبال عنوان داشت: در فوتبال ظرفیت خوبی داریم. این که در ۲۰ سال گذشته مشکلاتی داشتیم به خاطر این بود که اراده لازم را نمی‌دیدیم. ظرفیت ما در فوتبال امید و نفراتی که در باشگاه‌ها داریم خوب است. هر چند دیر شده است اما می‌توان به نقره و برنز فکر کرد. در جلسه‌ای که با آقای تاج داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که فدراسیون فوتبال علاقمند است این تیم موفق باشد. سرپرست را انتخاب کرده‌ایم و سرمربی را هم آقای تاج قول دادند تا پایان هفته انتخاب کنند. به همین خاطر به موفقیت تیم امید امیدوار هستیم. حتی می‌تواند زمینه‌ای برای آماده شدن برای کسب سهمیه المپیک دارد. ما فوتبال را در گروم دوم گذاشتیم اما اینکه قطعی بروند یا نه بستگی به خودشان داشت. الان کمیته ملی المپیک امیدوار شده است که دوستان تلاش خودشان را می‌کنند.

وی در مورد این که تا چه زمانی فرصت دارید لیست نهایی تیم‌ها را اعلام کنید؟ گفت: برخی رشته‌ها را تا پایان اردیبهشت فرصت داریم و برخی رشته‌ها را هم تا خرداد می‌توانیم تغییر دهیم و اسامی نهایی را بدهیم. در جلسه‌ای که در کویت با مسئولان شورای المپیک داشتیم توافق کردیم که بررسی را در دو ماه آینده روی رشته‌ها داشته باشیم و با تمام فدراسیون‌ها بحث فنی می‌کنیم و حتی بانوانی را که می‌دانیم، چهارم، پنجم و ششم می‌شوند برای برابری جنسیتی در ترکیب رشته‌های اعزامی قرار دادیم.

دبیرکل کمیته ملی المپیک تأکید داشت: قرار است با همکاران وزارت ورزش و کمتیه ملی المپیک و با دعوت از فدراسیون‌ها جلساتی بگذاریم و بررسی کنیم. این اختلاف نظر در مورد کسب مدال این رشته‌ها است و مثلا در شیرجه ادعای فدراسیون این است که  مردان مدال می‌گیرند اما آنالیزهای ما این است که آنها مدال نمی‌گیرند. ادعای انها را گوش می‌دهیم  و نفرات را مجددا بررسی می کنیم. رشته سه گانه، اسکواش، تنیس روی میز و هندبال، والیبال و بسکتبال بانوان هم بررسی می‌شوند.     

وی در رابطه با آنالیزش از تعداد مدال‌های کاروان ایران تصریح داشت: در بازی‌های آسیایی دوره قبل با ۲۰ مدال طلا ششم شدیم اما الان آنالیزهای ما نشان می‌دهد که تعداد مدال‌های طلای ما بدون در نظر گرفتن گروه سوم رشته‌ها زیر ۲۰ مدال است. به همین خاطر فدراسیون‌ها فعال شده اند و تلاش می کنند. منابع مالی لازم هم برای این موضوع تامین شده است و ما و وزارت ورزش مشکل مالی نداریم و خودمان را تقویت کرده‌ایم. اگر به قطعیت برسیم که رشته‌ای مدال آور است حتما کمک خواهیم کرد.

هاشمی در پایان گفت‌وگو با رادیو خاطرنشان ساخت: الان در حوزه پشتیبانی کار می‌کنیم. قراردادها را با شرکت هواپیمایی بستیم و تعداد حدودی نفرات را با هواپیمایی نهایی و البسه را کاروان قطعی کرده‌ایم. از یک تا ۱۶ مهر با ۴۵ کشور  رقابت داریم که کار سنگین و سختی خواهد بود. با تجربه کمیته ملی المپیک و حمایت وزارت ورز ش و دولت تلاش می‌کنیم آبروی ورزش ایران را حفظ کنیم و پرچم ایران را در رشته‌های مختلف به اهتزاز درآوریم.

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 13 =