صدور ۵۹ مجوز احداث تأسیسات گردشگری استان مرکزی

معاون گردشگری میراث‌فرهنگی استان مرکزی گفت: ۵۹ مجوز احداث تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۸۸۰ میلیارد ریال در سال گذشته در استان مرکزی صادر شد.

به گزارش ندای تفرش به نقل از دیار آفتاب؛ سید حسن حسینی معاون گردشگری میراث‌فرهنگی استان مرکزی از صدور ۵۹ مجوز احداث تأسیسات گردشگری با حجم سرمایه‌گذاری ۸۸۰ میلیارد ریال در سال گذشته در استان مرکزی خبر داد و گفت: این میزان سرمایه‌گذاری‌ از سوی بخش خصوصی پی گرفته‌شده و باوجود فضای تحریمی و تهدیدات تحریم، مجموع سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی قابل‌قبول بود و پیش‌بینی می‌شود که ۱۸۰ فرصت شغلی ایجاد کند.

معاون گردشگری میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: ۵۹ مجوز تأسیسات گردشگری در طول سال گذشته برای مجتمع گردشگری، هتل، متل، مراکز تفریحی و سرگرمی گردشگری، سفره‌خانه سنتی، تأسیسات اقامتی و پذیرایی بین‌راهی،  و خانه مسافر در استان مرکزی صادرشده است.

حسینی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته برای  ۲۰۰ فراگیر دوره‌های کوتاه‌مدت  آزمون جامع گردشگری برگزار شد و چهار مورد آزمون مصاحبه زبان انگلیسی برای متقاضیان دوره‌های گردشگری برگزارشده است افزود: مصاحبه تخصصی برای متقاضیان صدور کارت راهنمایان به تعداد ۴ جلسه برای ۲۰۰ متقاضی برگزار شد و گواهینامه برای تمام متقاضیان پذیرفته‌شده در آزمون‌های برگزارشده صادرشده است.

وی افزود: در طول سال گذشته، استان مرکزی در حوزه میراث‌فرهنگی و گردشگری شاهد افتتاح ۲ اقامتگاه بوم‌گردی در محلات و شازند و  همچنین یک اقامتگاه سنتی در شهرتفرش و یک مزرعه گردشگری در شهرستان محلات بوده است.

حسینی در ادامه اظهار کرد: در سال گذشته ۳۵ رویداد فرهنگی شامل برپایی نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های محلی، استانی همچون جشنواره انگور، جشنواره انار، جشنواره بلوط، جشنواره پخت آش‌های سنتی،  جشنواره سمنو،  جشنواره  گل محمدی و گلاب، جشنواره گیاهان دارویی، آئین سنتی بیلگردانی، جشنواره سوت آشی، جشن تیرگان، برگزاری کنگره‌ها،  آئین‌های سنتی، بومی محلی، مراسم مذهبی و …. به صورت حضوری برگزار شد.

معاون گردشگری میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: در طول یک سال گذشته از محل منابع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مبلغ  ۳۵ میلیارد تومان به تعداد ۳ طرح گردشگری و ۹۰ طرح صنایع‌دستی مصوب و به بانک‌های عامل معرفی شدند.

حسینی افزود: در طول سال گذشته ۶ جلسه کمیته برنامه‌ریزی گردشگری با حضور فعالین گردشگری استان برگزار شد که بر موضوعات اصلی و اساسی و همچنین دغدغه‌های رونق گردشگری استان متمرکز شدند.

وی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۵ مورد شکایت ارسالی از دفاتر خدمات مسافرتی در جلسه کمیته فنی بررسی و رسیدگی شده است افزود: عملکرد دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری استان به‌صورت مستمر توسط کارشناسان این اداره کل بازدید و مواردی مانند نحوه برگزاری تور‌های مسافرتی و ارائه خدمات به مشتریان، اعتبار پروانه بهره‌برداری، نحوه فعالیت، وضعیت عمومی دفاتر خدمات مسافرتی، حضور مستمر و فعال مدیرعامل و مدیران فنی در دفاتر خدماتی مسافرتی و… بررسی می‌شوند که در سال گذشته یک مورد دفتر خدمات مسافرتی لغو مجوز شد.

معاون گردشگری میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی ادامه داد: تمامی واحد‌های خدمات‌رسانی به مسافران و گردشگران در همه ابعاد اعم از اسکان، رفاه، خدمات بهداشتی و درمان، خدمات پذیرایی و خدمات رفاهی و سرگرمی به‌صورت مستمر مورد نظارت و بازرسی قرار می‌گیرند.

حسینی با اشاره به اینکه در سال گذشته ۱۴۰ مورد از تأسیسات گردشگری مورد بازدید قرارگرفته‌اند افزود: در این بازدیدها تأسیسات گردشگری استان تعداد ۶  تذکر و  ۲ اخطار  دریافت کردند که به مدت یک هفته فرصت داده شد  تا نسبت به استانداردسازی و رفع نواقص موجود و  تطبیق خود با ضوابط اقدام کنند.

حسینی گفت: ۸  واحد از تأسیسات گردشگری استان در سال ۱۴۰۱ استانداردسازی شدند و گواهینامه کیفیت خدمات گردشگری دریافت کرده‌اند و به‌زودی تمامی متقاضیان استانداردسازی خواهند شد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + شانزده =