ایران اولین کشور به لحاظ ثبت جهانی شهر و روستا در دنیا مطرح است/صنایع‌دستی می‌تواند نقش‌آفرین و تاثیرگذار در تحقق شعار سال باشد

محمودیان گفت: ایران اولین کشور در جهان به لحاظ ثبت جهانی ۱۴ شهر و روستا در دنیا مطرح و کشور مدعی و مرجع در حوزه صنایع‌دستی است.

به گزارش ندای تفرش، «پویا محمودیان» معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری  و صنایع‌دستی امروز در  جلسه شورای اداری شهرستان تفرش، گفت: ایران اولین کشور در جهان به لحاظ ثبت جهانی ۱۴ شهر و روستا در دنیا مطرح و کشور مدعی و مرجع در حوزه صنایع‌دستی است.

وی با بیان روند تکمیل پرونده شهر ملی تفرشی‌دوزی، افزود: از ۳۰۰ هنرمند صنایع دستی در شهرستان تفرش ۱۰۰ نفر به صورت آشکار و منحصر در حوزه تفرشی دوزی مشغول به کار هستند.

محمودیان صنایع‌دستی را به عنوان سفیر فرهنگی ایران اسلامی عنوان کرد و ادامه داد: باید نگاه جدیدی به صنایع‌دستی داشت و به هنرمندان فعال در این حوزه ارج گذاشت و آنان را حمایت کرد.

وی اظهار داشت: عمده فعالان تفرشی‌دوز را زنان هنرمند برعهده دارند که با دستان خلاق باعث افتخار آفرینی در داخل و خارج مرزها شده‌اند.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: اکنون انتظار است بازارچه صنایع‌دستی در تفرش ساخته شود و مورد استفاده هنرمندان قرار گیرد و در سطح شهر نیز المان‌هایی از این هنر برای جذب گردشگری به نمایش گذاشته شود.

محمودیان افزود: اگر شاخص و معیارهای لازم در تفرش فراهم شود می‌تواند مانند ۱۴ شهر که جهانی شده‌اند به شرط همراهمی مردم و مسئولان به این جایگاه دست یابد.

وی ادامه داد: راه‌اندازی رشته کاردانی تفرشی‌دوزی در دانشگاه نیز جای خوش‌بینی است و این نوید را می‌دهد که تفرش روزی جهانی شود.

معاون صنایع‌دستی و هنرهای سنتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با یادآوری نامگذاری سال به تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین اظهار داشت: صنایع‌دستی می‌تواند نقش‌آفرین و بسیار تاثیرگذار در سه محور مورد نظر نام‌گذاری سال توسط مقام معظم رهبری باشد.

محمودیان گفت: شعار وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درون‌زایی، برون‌زایی، عدالت‌محوری، فقرزدایی و تمام محورهایی است که در اقتصاد مقاومتی مورد توجه است را در برمی‌گیرد.

شرکت در آیین آغاز عملیات اجرایی بازارچه صنایع‌دستی، بازدید از موزه استاد نصیر،  بازدید از شهر زیرزمینی تفرش، بازدید از خانه حکیم نظامی، بازدید از خانه قنبری در بازار تاریخی اراک، بازدید از قلعه و موزه حاج‌وکیل شهر اراک، از دیگر برنامه‌های معاون وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در سفر یک روزه به  استان مرکزی بود.

انتهای پیام

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =