ایمن سازی ۹۰ درصد دام‌های فراهان علیه طاعون نشخوارکنندگان/ ۱۹هزار دام برای مقابله بیماری تب مالت واکسینه شدند

رئیس اداره دامپزشکی فراهان گفت: ۹۰ درصد دام‌های این شهرستان امسال به صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شدند.

جواد مهرعلی، رئیس اداره دامپزشکی فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: ۹۰ درصد دام‌های این شهرستان امسال به صورت رایگان علیه بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک ایمن سازی شدند.

وی افزود: ۱۱۰ هزار دام سبک در شهرستان فراهان وجود دارد که امسال در راستای مقابله با بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک، ۱۰۴ هزار راس دام توسط گروه‌های دامپزشکی بخش دولتی و خصوصی به صورت رایگان علیه این بیماری ایمن سازی شدند.

مهرعلی اظهارکرد: با توجه به مشاهده بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک در برخی استان‌های همجوار، نیاز است دامداران استان مرکزی همکاری لازم را برای واکسیناسیون دام‌های خود علیه این بیماری با اداره دامپزشکی داشته‌ باشند.

رئیس اداره دامپزشکی فراهان گفت: بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک به شدت مسری بوده و شیوع این بیماری علاوه بر ضرر وزیان بالا در بین دام‌های اهلی، تلفات بالا در بین حیوانات حیات وحش را نیز به همراه دارد.

وی افزود: یک هزار دام سنگین و ۱۸ هزار دام سبک نیز امسال برای مقابله با شیوع احتمالی بیماری مشترک تب مالت در شهرستان فراهان واکسینه شدند.

مهرعلی اظهارکرد: ۱۹۷ مورد تست سرمی برسلوز، ۴۸۲ مورد تست تب برفکی و ۴۸ مورد تست سرمی مشمشه در دامداری‌ها و جایگاه‌های نگهداری اسب شهرستان فراهان انجام شد.

رئیس اداره دامپزشکی فراهان گفت: ۱۹۷ مورد تست بیماری سل و ۳۶۲ مورد تست بیماری لمپی اسکین نیز برای مقابله با شیوع احتمالی این بیماری‌ها در شهرستان انجام و موردی از این بیماری‌ها در این مدت مشاهده نشده‌ است.

مهرعلی واکسیناسیون دام‌های شهرستان فراهان علیه بیماری تب برفکی را از جمله برنامه‌های اولویت دار دامپزشکی این شهرستان عنوان کرد و افزود: با توجه آغاز فصل سرما، انتقال دام پایه پروار از سایر شهرستان‌ها به این شهرستان و نقل و انتقال دام، به دامداران توصیه می‌شود نسبت به واکسیناسیون دام‌های خود علیه این بیماری اقدام کنند.

وی خاطرنشان کرد: دامداران برای مقابله با شیوع احتمالی تب برفکی باید علاوه بر واکسیناسیون دام‌ها علیه این بیماری، ضدعفونی جایگاه دام، جلوگیری از نقل و انتقال دام‌های آلوده، انجام قرنطینه بهداشتی، استفاده از حوضچه ضدعفونی و جلوگیری از رفت و آمد افراد غیر ضرور به دامداری‌ها را در دستور کار خود قرار دهند.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سیزده =