جمهوری آذربایجان: ایران همسایه مهمی برای باکو است

مشاور معاون رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان با تأکید بر اهمیت دیپلماسی با جمهوری اسلامی گفت که ایران همسایه مهمی برای باکو محسوب می‌شود.

به گزارش ندای تفرش به نقل از گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس؛ «الچین امیربایف» مشاور معاون رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان روز گذشته (سه شنبه) در مصاحبه با شبکه «آی۲۴» با تأکید بر اهمیت دیپلماسی با جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد که ایران همسایه مهمی برای باکو محسوب می‌شود.

وی در این خصوص گفت: «برای ما مهم است که ایران که همسایه مهمی از نظر وسعت و تاریخ است، همسایه خوبی باقی بماند».

وی به آذری زبان‌ها در ایران اشاره کرد و گفت که حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون آذری با اصالت آذری هستند و علی‌رغم نقطه‌نظرات متفاوت تهران و باکو، روابط مناسب بین دو کشور از اهمیت بالایی برخوردار است.

امیربایف با اشاره به این موارد افزود: «مهم‌ترین مسئله حفظ آرامش با ایران و ایجاد ثبات در منطقه است».

مشاور معاون رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان همچنین در بخشی از مصاحبه خود با استقبال از افتتاح سفارتخانه جدید باکو در تل‌آویو گفت: «در وهله اول، اسرائیل شریک راهبردی بسیار مهمی برای (جمهوری) آذربایجان است. دوست آذربایجان است و من فکر می‌کنم که تصمیم برای افتتاح سفارتخانه، نمایانگر نتایج تحول در روابط ما در طول چندین دهه است».

روز دوشنبه هفته جاری نیز «آیهان حاجی زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری آذربایجان در نشست خبری در خصوص وضعیت مذاکرات باکو و تهران گفت: «در جریان گفت‌وگوهای تلفنی اخیر وزیران امور خارجه جمهوری آذربایجان و ایران، تبادل نظر مفصلی درباره وضعیت دو کشور انجام شد.»

به گفته وی، جمهوری آذربایجان این مذاکرات را مثبت ارزیابی می‌کند و ادامه رایزنی‌ها را مهم می‌داند. (جزئیات بیشتر)

پایان پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 7 =