شب قدر شب نزول قرآن و تعیین مقدرات الهی است

رئیس حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک گفت: شب قدر از دو جهت دارای عظمت و برکت است، اول اینکه شب نزول قرآن است و دوم اینکه شب تعیین مقدرات الهی است.

به گزارش ندای تفرش به نقل از دیار آفتاب؛ حجت‌الاسلام سید احمد میرمهدی، رئیس حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک اظهار کرد: شب قدر در طول سال تنها یک شب است ولی چون دقیق نمی‌دانیم کدام شب از سه شبی است که اکنون شب زنده داری می‌کنیم لذا هر سه شب را به‌عنوان شب قدر به عبادت و شب زنده داری می‌پردازیم.

وی افزود: شب قدر از دو جهت دارای عظمت و برکت است، اول اینکه شب نزول قرآن است و دوم اینکه شب تعیین مقدرات الهی است و آنچه خداوند متعال برای مخلوقات خود مقدر می‌فرماید در شب قدر به امام زمان تقدیم می‌شود.

رئیس حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک بیان کرد: در آیه ۴ از سوره قدر آمده «تَنَزَّلُ الْمَلَائِکَهُ وَالرُّوحُ فِیهَا بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ» و به معنای این است که ملائک هر سال در شب قدر به خلیفه و جانشین خدا روی زمین نازل می‌شوند و هرچیزی که از مقدرات است نزد ایشان می‌آورند.

میرمهدی در خصوص تقدیر و مقررات بیان کرد: ۲ تقدیر وجود دارد که عبارت‌اند از «تقدیر حتمی» که غیرقابل تغییر است و دیگری «تقدیر غیر حتمی» که قابل‌تغییر است و به اعمال انسان بستگی دارد.

وی ادامه داد: تقدیر غیر حتمی برای انسان در زمانی که اعمال صالح انجام می‌دهد و زمانی که اعمال ناپسند انجام می‌دهد قابل‌تغییر است و قطعاً تفاوت دارد و عنوان مثال اگر شخصی اهل صله‌رحم باشد عمر طولانی خواهد داشت و اگر قطع رحم کند عمر کوتاهی خواهد  داشت.

رئیس حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک تصریح کرد: گناه در زندگی و تقدیر انسان اثر می‌گذارد که شب‌های قدر فرصت بسیار مناسبی است تا انسان از گناهان خود توبه کند و اگر در خانه خدا توبه او پذیرفته شود تقدیر او نیز تغییر می‌کند.

میرمهدی با اشاره به عظمت شب‌های قدر گفت: شب قدر چون تقدیر یک سال انسان رقم می‌خورد بنابراین اگر انسان‌ها در این شب مشغول عبادت و بندگی باشند تقدیر بهتری از لحاظ معنوی و مادی برای انسان خواهد بود.

وی ادامه داد: درک حقیقی شب قدر ممکن نیست زیرا به پیامبر خطاب شد که هرچه بخواهی فضیلت شب قدر وجود دارد و فقط خداوند می‌داند که شب قدر چقدر بافضیلت است بنابراین ما موظف هستیم که در شب‌های قدر از موقعیتی که خداوند از فضل خودش برای ما محیا کرده استفاده و بهره ببریم.

رئیس حوزه علمیه امام خمینی (ره) اراک با اشاره به افضل اعمال در شب قدر بیان کرد: کسب معرفت و دانش بالاترین عبادت در شب‌های قدر است و منظور از دانش درواقع معرفت الهی است که انسان را رشد ازلحاظ معنوی رشد می‌دهد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − سه =