مرمت بام حمام تاریخی روستای ولاشجرد فراهان آغاز شد

رئیس میراث‌ فرهنگی فراهان از آغاز مرمت بام حمام تاریخی روستای ولاشجرد این شهرستان با اعتباری بالغ بر ۴۰ میلیون ریال خبر داد.

سعید نیکنام، رئیس میراث‌ فرهنگی در گفتگو با فراهان خبر  از آغاز مرمت حمام تاریخی روستای ولاشجرد فراهان خبر داد و گفت: بام حمام تاریخی روستای ولاشجرد فراهان با اعتباری بالغ ‌بر ۴۰ میلیون ریال مرمت می‌شود.

وی افزود: حمام تاریخی روستای ولاشجرد مربوط به دوره قاجار است که با وسعتی حدود ۳۰۰ مترمربع در تاریخ ۱۶ شهریورماه ۱۳۹۱ با شماره ۳۰۸۷۹ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

نیکنام اظهارکرد: برای مرمت بام حمام تاریخی، ابتدا بام حمام سبک‌سازی شده، سپس به همراه دیوارها با کاه ‌گل مرمت می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری فراهان با اشاره به اینکه مرمت بام از ۱۸ فروردین‌ماه آغاز شده است و کار تا ۱۰ روز آینده خاتمه می‌یابد، گفت: پیش از این مرمت، در سال ۱۳۹۸، بخشی از حمام از جمله پشت‌بام، با اعتباری بالغ‌بر ۷۰ میلیون ریال مرمت شد و از ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۰ مجدد مرمت کامل بام در دستور کار قرار گرفته است.

وی در خصوص ساختار این حمام تاریخی گفت: در گذشته آب مورد نیاز حمام از آب جاری قنات روستای ولاشجرد تأمین می‌شد، معماری بنا به شکلی است که به لحاظ تأمین آب و حفظ گرما و حرارت، کف حمام حدود ۲ تا ۲.۵ متر از کف خیابان پایین‌تر ساخته شده است که اختلاف سطح برای جلوگیری از تغییر دمای متعارف و متناسب در درون حمام و نیز ایجاد تعادل بین هوای برودتی و حرارتی به گونه‌ای که افراد هنگام ورود و خروج در معرض تغییر ناگهانی هوا قرار نگیرند، ایجاد شده است.

نیکنام خاطرنشان کرد: مالکیت این حمام در اختیار میراث فرهنگی است و پس از مرمت در صورت وجود تقاضا و تمایل از سوی بخش خصوصی، امکان واگذاری حمام با حفظ کاربری گردشگری و صنایع ‌دستی وجود دارد.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =