ایمن سازی ۱۴ هزار و ۲۵۰ راس دام در فراهان/ کاهش ۴۵ درصدی مبتلایان انسانی تب مالت در فراهان

رئیس دامپزشکی فراهان گفت: ۱۲ هزار راس دام سبک و ۲ هزار و ۲۵۰ راس دام سنگین این شهرستان سال ۹۹ در راستای طرح هدفمند مبارزه با این بیماری ایمن‌سازی شدند و آموزش دامداران نیز برای مشارکت در مقابله با بیماری اهمیت زیادی داشته است.

جواد مهرعلی، رئیس دامپزشکی فراهان در گفتگو با فراهان خبر گفت: شمار مبتلایان انسانی به بیماری مشترک تب مالت در شهرستان فراهان سال ۹۹ در مقایسه با مدت مشابه قبل آن ۴۵ درصد کاهش یافت.

وی افزود: ۱۲ هزار راس دام سبک و ۲ هزار و ۲۵۰ راس دام سنگین این شهرستان سال ۹۹ در راستای طرح هدفمند مبارزه با این بیماری ایمن‌سازی شدند و آموزش دامداران نیز برای مشارکت در مقابله با بیماری اهمیت زیادی داشته است.

مهرعلی اظهارکرد: واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری برسلوز تاثیر مستقیم بر کاهش شمار مبتلایان انسانی تب مالت داشته به‌طوری که در پی آن شمار مبتلایان تب مالت در فراهان از ۵۸ بیمار در سال ۹۸ به ۳۱ بیمار در سال ۹۹ رسید.

رئیس دامپزشکی فراهان گفت: ۳۴۴ مورد تست سرمی برسلوز نیز سال گذشته در راستای مقابله با بیماری تب مالت در فراهان انجام شد که موردی از بیماری مشاهده نشده‌ است.

وی افزود: ۳۸۴ مورد تست سل و یک هزار و ۷۷۷ مورد تست لمپی اسکین نیز سال گذشته در شهرستان فراهان انجام شد.

مهرعلی اظهارکرد: یک میلیون و ۴۵۰ هزار قطعه بچه ماهی قزل آلا و یک‌هزار قطعه ماهیان خاویاری برای نخستین بار سال ۹۹ به مراکز پرورش ماهی شهرستان فراهان وارد شد.

رئیس دامپزشکی فراهان گفت: ۳۳ مورد پایش و مراقبت آبزی پروری نیز سال ۹۹ برای تشخیص بیماری‌های ویروسی در سطح استخرهای پرورس ماهی این شهرستان انجام شد.

وی افزود: یک‌هزار و ۲۱ مورد بازرسی دام سبک و ۲۶۳ مورد بازسی دام سنگین سال گذشته در راستای نظارت بر بهداشت مواد غذایی و فرآورده‌های خام دامی از سوی اداره دامپزشکی فراهان در کشتارگاه‌های این شهرستان انجام گرفته است.

انتهای پیام/

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 11 =